CNS 13178 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13178
Classified No. A3328
Method of Test for Flexural Strength of Polyester Resin Concrete
聚酯樹脂混凝土抗彎強度試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13178" standard !
1. If you only need this CNS13178 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13178
CNS Standard English Title Method of Test for Flexural Strength of Polyester Resin Concrete
CNS Standard Chinese Title 聚酯樹脂混凝土抗彎強度試驗法
CNS Standard Classified No. A3328 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:04/21/1993 Confirmed date:05/18/2018
Chinese Version Pages 2
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)