CNS 13557 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13557
Classified No. K61031
Method of Test for Fiber Content and Void Content of Carbon Fiber Reinforced Plastics
碳纖維強化塑膠之纖維含量及空孔率試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13557" standard !
1. If you only need this CNS13557 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13557
CNS Standard Chinese Title 碳纖維強化塑膠之纖維含量及空孔率試驗法
CNS Standard Classified No. K61031 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:07/29/1995 Confirmed date:09/15/2017
Chinese Version Pages 5
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)