CNS 13590 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13590
Classified No. K61034
Method of Test for Plastic Flammability - Oxygen Index Method
塑膠燃燒性試驗法–氧指數法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13590" standard !
1. If you only need this CNS13590 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13590
CNS Standard English Title Method of Test for Plastic Flammability - Oxygen Index Method
CNS Standard Chinese Title 塑膠燃燒性試驗法–氧指數法
CNS Standard Classified No. K61034 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:10/27/1995 Confirmed date:09/15/2017
Chinese Version Pages 6
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)