CNS 10425 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10425
Classified No. B7255
Method of Test for Charpy Impact Testing Machines
沙丕衝擊試驗機檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10425" standard !
1. If you only need this CNS10425 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10425
CNS Standard English Title Method of Test for Charpy Impact Testing Machines
CNS Standard Chinese Title 沙丕衝擊試驗機檢驗法
CNS Standard Classified No. B7255 - Mechanical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:07/11/1983 Confirmed date:12/06/2021
Chinese Version Pages 5
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)