CNS 11163 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11163
Classified No. C3196
Method of Test for Metal Sheathed Thermocouples
金屬被覆熱電偶檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11163" standard !
1. If you only need this CNS11163 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11163
CNS Standard English Title Method of Test for Metal Sheathed Thermocouples
CNS Standard Chinese Title 金屬被覆熱電偶檢驗法
CNS Standard Classified No. C3196 - Electrical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/20/1984 Confirmed date:08/09/2018
Chinese Version Pages 1
How to pay by credit or debit card?
  • Relational CNS standards of CNS 11163     Keyword: Method Test Metal Sheathed Thermocouples ...
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)