CNS 11739 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11739
Classified No. R3142
Method of Test for Modulus of Rupture of Insulating Fire Bricks
絕熱耐火磚抗折強度試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11739" standard !
1. If you only need this CNS11739 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11739
CNS Standard English Title Method of Test for Modulus of Rupture of Insulating Fire Bricks
CNS Standard Chinese Title 絕熱耐火磚抗折強度試驗法
CNS Standard Classified No. R3142 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:10/24/1986 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 2
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)