CNS 12376 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12376
Classified No. K6956
Method of test for sulfur in petroleum products (Lamp method)
石油產品硫含量試驗法(燃燈法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12376" standard !
1. If you only need this CNS12376 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12376
CNS Standard English Title Method of test for sulfur in petroleum products (Lamp method)
CNS Standard Chinese Title 石油產品硫含量試驗法(燃燈法)
CNS Standard Classified No. K6956 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:03/01/2016 Confirmed date:03/08/2021
Chinese Version Pages 19
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)