CNS 12702 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12702
Classified No. R3163
Method of Test for Flastic Modulus of High Performance Ceramics
精密陶瓷彈性係數試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12702" standard !
1. If you only need this CNS12702 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12702
CNS Standard English Title Method of Test for Flastic Modulus of High Performance Ceramics
CNS Standard Chinese Title 精密陶瓷彈性係數試驗法
CNS Standard Classified No. R3163 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:04/20/1990 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 6
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)