CNS 13620 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13620
Classified No. A3356
碳酸鹽質岩石用作混凝土粒料之潛在鹼質反應性試驗法(岩石圓柱體法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13620" standard !
1. If you only need this CNS13620 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13620
CNS Standard Classified No. A3356 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/21/1995 Confirmed date:05/18/2018
Chinese Version Pages 4
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)