CNS 15057 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS15057
Classified No. K61133
中質石油餾分-脂肪酸甲酯含量測定法(紅外光譜法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 15057" standard !
1. If you only need this CNS15057 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 15057
CNS Standard Chinese Title 中質石油餾分-脂肪酸甲酯含量測定法(紅外光譜法)
CNS Standard Classified No. K61133 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:09/30/2008 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 6
  • CNS 1218:2017
  • Method of test for distillation of petroleum products and liquid fuels at atmospheric pressure
  • Liquid-in-glass thermometers for testing of petroleum products
  • Rubber hoses and hose assemblies for liquefied petroleum gas (LPG) in the liquid or gaseous phase and natural gas up to 25 bar (2.5 MPa)
  • CNS 15057:2019
  • Liquid petroleum products determination of contamination in middle distillates