CNS 15175 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS15175
Classified No. C4538
High-voltage test techniques - Partial discharge measurements
高電壓試驗技術-部分放電量測
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 15175" standard !
1. If you only need this CNS15175 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 15175
CNS Standard English Title High-voltage test techniques - Partial discharge measurements
CNS Standard Chinese Title 高電壓試驗技術-部分放電量測
CNS Standard Classified No. C4538 - Electrical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:09/30/2008 Confirmed date:11/07/2019
Chinese Version Pages 40
English Version Translate after your order
Translation Time About 5-20 Work Days
  • CNS 14400:2017
  • Low-voltage three-phase squirrel-cage high-efficiency induction motors (For general purpose)
  • CNS 15156-200:2022
  • High-voltage switchgear and controlgear − Part 200: AC metal-enclosed switchgear and controlgear for rated voltages above 1 kV and up to and including 52 kV
  • High-voltage switchgear and controlgear − Part 1: Common specifications
  • High-voltage switchgear and controlgear - Part 203: Gas-insulated metal-enclosed switchgear for rated voltages above 52 kV
  • High-voltage (3.3kV) three-phase induction motors