CNS 15706 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS15706
Classified No. A3441
Method of test for shell content in fine aggregates
細粒料中貝殼含量測定法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 15706" standard !
1. If you only need this CNS15706 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 15706
CNS Standard English Title Method of test for shell content in fine aggregates
CNS Standard Chinese Title 細粒料中貝殼含量測定法
CNS Standard Classified No. A3441 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:02/25/2014 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 5
How to pay by credit or debit card?
  • Relational CNS standards of CNS 15706     Keyword: Method test shell content fine aggregates ...
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)