CNS 10079 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10079
Classified No. F5054
Marine Distribution Boards (Circuit Breaker Type, Below 250 V)
船用分電箱(斷路器型,250V以下)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10079" standard !
1. If you only need this CNS10079 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10079
CNS Standard English Title Marine Distribution Boards (Circuit Breaker Type, Below 250 V)
CNS Standard Chinese Title 船用分電箱(斷路器型,250V以下)
CNS Standard Classified No. F5054 - Ship building Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:05/21/1987 Confirmed date:02/23/2018
Chinese Version Pages 3
  • CNS 10078:2018
  • Distribution Boards (Simple Type, Below 125V) for Marine Use
  • CNS 10079:2018
  • CNS 10075:2018
  • Marine Distribution Boards (Fuse Type, Below 250V)