CNS 10707 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10707
Classified No. D3161
Method of Test for Hood Latch System of Automobiles
汽車前覆蓋閂鎖系統試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10707" standard !
1. If you only need this CNS10707 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10707
CNS Standard English Title Method of Test for Hood Latch System of Automobiles
CNS Standard Chinese Title 汽車前覆蓋閂鎖系統試驗法
CNS Standard Classified No. D3161 - Automotive & Aircraft Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/13/1983 Confirmed date:09/11/2019
Chinese Version Pages 4
How to pay by credit or debit card?
  • Relational CNS standards of CNS 10707     Keyword: Method Test Hood Latch System Automobiles ...
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)