CNS 10760 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10760
Classified No. P3060
Method of test for flammability of treated paper and paperboard
加工處理紙及紙板防焰性試驗
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10760" standard !
1. If you only need this CNS10760 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10760
CNS Standard English Title Method of test for flammability of treated paper and paperboard
CNS Standard Chinese Title 加工處理紙及紙板防焰性試驗
CNS Standard Classified No. P3060 - Pulp & PaperIndustry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/15/1997 Confirmed date:08/22/2017
Chinese Version Pages 4
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)