CNS 11153 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11153
Classified No. A3220
Method of Test for Effect of Organic Impurities in Fine Aggregate on Strength of Mortar
細粒料中有機物對水泥砂漿強度影響試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11153" standard !
1. If you only need this CNS11153 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11153
CNS Standard Chinese Title 細粒料中有機物對水泥砂漿強度影響試驗法
CNS Standard Classified No. A3220 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/20/1984 Confirmed date:03/28/2017
Chinese Version Pages 2
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)