CNS 11290 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11290
Classified No. P3071
Method of Test for Starch in Paper
紙中澱粉含量試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11290" standard !
1. If you only need this CNS11290 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11290
CNS Standard English Title Method of Test for Starch in Paper
CNS Standard Chinese Title 紙中澱粉含量試驗法
CNS Standard Classified No. P3071 - Pulp & PaperIndustry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:06/27/1985 Confirmed date:08/22/2017
Chinese Version Pages 2
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
* Order Items
* Email
How to pay by credit or debit card?
  • Relational CNS standards of CNS 11290     Keyword: Method Test Starch Paper ...
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)