CNS 11424 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11424
Classified No. R3130
Method of Test for Setting Time of Refractory Mortar
耐火墁料凝結時間試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11424" standard !
1. If you only need this CNS11424 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11424
CNS Standard English Title Method of Test for Setting Time of Refractory Mortar
CNS Standard Chinese Title 耐火墁料凝結時間試驗法
CNS Standard Classified No. R3130 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:11/15/1985 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 1
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)