CNS 11828 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11828
Classified No. A3256
Method of Test for Blast Furnace Slag for Road Construction
道路用高爐爐碴檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11828" standard !
1. If you only need this CNS11828 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11828
CNS Standard English Title Method of Test for Blast Furnace Slag for Road Construction
CNS Standard Chinese Title 道路用高爐爐碴檢驗法
CNS Standard Classified No. A3256 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:02/17/1987 Confirmed date:03/28/2017
Chinese Version Pages 3
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)