CNS 11974 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11974
Classified No. R3148
Method of Test for Crushing Strength and Modulus of Rupture of Castable Refractories
可鑄耐火材料抗碎強度及抗折強度試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11974" standard !
1. If you only need this CNS11974 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11974
CNS Standard Chinese Title 可鑄耐火材料抗碎強度及抗折強度試驗法
CNS Standard Classified No. R3148 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:05/21/1987 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 5
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)