CNS 11979 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11979
Classified No. R3153
Method of test for crushing strength and modulus of alumina and fireclay plastic refractories
高鋁質及火黏土質可塑耐火材料抗碎強度及抗折強度試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11979" standard !
1. If you only need this CNS11979 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11979
CNS Standard Classified No. R3153 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Withdrawn; Revoke date:07/15/2022
Chinese Version Pages 0
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)