CNS 11991 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11991
Classified No. A3262
Method of test for joint treatment materials for gypsum boards
石膏板用接縫處理材料檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11991" standard !
1. If you only need this CNS11991 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11991
CNS Standard English Title Method of test for joint treatment materials for gypsum boards
CNS Standard Chinese Title 石膏板用接縫處理材料檢驗法
CNS Standard Classified No. A3262 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:02/03/1997 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 2
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)