CNS 12375 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12375
Classified No. K6955
Method of test for extreme-pressure properties of lubricating fluids (Timken method)
潤滑油極壓性能試驗法(Timken 法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12375" standard !
1. If you only need this CNS12375 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12375
CNS Standard Chinese Title 潤滑油極壓性能試驗法(Timken 法)
CNS Standard Classified No. K6955 - Chemical Industry
CNS Standard Status Withdrawn; Revoke date:09/08/2022
Chinese Version Pages 0
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)