CNS 12433 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12433
Classified No. A3298
Method of Test for Deep, Quasi-Static, Cone and Friction-Cone Penetration Test of Soil
土壞中圓錐及摩擦錐之擬靜態深貫入式試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12433" standard !
1. If you only need this CNS12433 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12433
CNS Standard Chinese Title 土壞中圓錐及摩擦錐之擬靜態深貫入式試驗法
CNS Standard Classified No. A3298 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:10/15/1988 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 8
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)