CNS 12557 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12557
Classified No. B7276
Method of Test for Thermal Performance for Solar Storage Tanks
太陽能蓄熱槽蓄熱性能檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12557" standard !
1. If you only need this CNS12557 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12557
CNS Standard English Title Method of Test for Thermal Performance for Solar Storage Tanks
CNS Standard Chinese Title 太陽能蓄熱槽蓄熱性能檢驗法
CNS Standard Classified No. B7276 - Mechanical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:07/15/1989 Confirmed date:07/27/2017
Chinese Version Pages 6
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)