CNS 12738 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12738
Classified No. A3316
Method of Test for Spiral Steel Forms for Hollow Slab
中空樓板用螺旋鋼製管模檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12738" standard !
1. If you only need this CNS12738 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12738
CNS Standard English Title Method of Test for Spiral Steel Forms for Hollow Slab
CNS Standard Chinese Title 中空樓板用螺旋鋼製管模檢驗法
CNS Standard Classified No. A3316 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:07/13/1990 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 1
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)