CNS 12752 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12752
Classified No. B6095
Screw Thread Limit Gauges for Parallel Pipe Threads
平行管螺紋量規
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12752" standard !
1. If you only need this CNS12752 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12752
CNS Standard English Title Screw Thread Limit Gauges for Parallel Pipe Threads
CNS Standard Chinese Title 平行管螺紋量規
CNS Standard Classified No. B6095 - Mechanical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/15/1990 Confirmed date:07/27/2017
Chinese Version Pages 32
English Version Translate after your order
Translation Time About 5-20 Work Days
  • CNS 498:2020
  • ISO Metric Fine Screw Threads (General)
  • CNS 529:2020
  • Iso Metric Screw Threads-Tolerances-Principles and Basic Data
  • Bolts, Screws and Studs-Nominal Lengths, and Thread Lengths
  • Screw Threads for Bicycles
  • ISO Metric Coarse Screw Threads
  • Limit Gages for Metric Coarse Screw Threads
  • Screw Threads of Valves for High Pressure Gas Cylider
  • Iso Metric Screw Threads-Tolerances-Deviations for Constructional Threads
  • ISO Metric Fine Screw Threads (Diameters from 70 to 300 mm and Pitch 6 mm)