CNS 12832 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12832
Classified No. A3319
Method of Test for the Water Content of Freshly Mixed Concrete
新拌混凝土含水量試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12832" standard !
1. If you only need this CNS12832 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12832
CNS Standard English Title Method of Test for the Water Content of Freshly Mixed Concrete
CNS Standard Chinese Title 新拌混凝土含水量試驗法
CNS Standard Classified No. A3319 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:01/22/1991 Confirmed date:03/28/2017
Chinese Version Pages 5
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)