CNS 13423 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13423
Classified No. K61018
Method of Test for Steel Cord Conveyor Belts
鋼索心體輸送橡膠帶檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13423" standard !
1. If you only need this CNS13423 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13423
CNS Standard English Title Method of Test for Steel Cord Conveyor Belts
CNS Standard Chinese Title 鋼索心體輸送橡膠帶檢驗法
CNS Standard Classified No. K61018 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/24/1994 Confirmed date:03/28/2017
Chinese Version Pages 6
How to pay by credit or debit card?
  • Relational CNS standards of CNS 13423     Keyword: Method Test Steel Cord Conveyor Belts ...
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)