CNS 13498 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13498
Classified No. N4164
Method of Test for Grains - Thousand - Kernel Weight
穀類檢驗法–千粒重
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13498" standard !
1. If you only need this CNS13498 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13498
CNS Standard English Title Method of Test for Grains - Thousand - Kernel Weight
CNS Standard Chinese Title 穀類檢驗法–千粒重
CNS Standard Classified No. N4164 - Agriculture, Food
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:02/16/1995 Confirmed date:03/07/2019
Chinese Version Pages 2
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
* Order Items
* Email
How to pay by credit or debit card?
  • Relational CNS standards of CNS 13498     Keyword: Method Test Grains Thousand Kernel Weight ...
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)