CNS 14185 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14185
Classified No. K61049
Method of test for toughness and tenacity of bituminous materials
瀝青材料韌性及極限張應力試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14185" standard !
1. If you only need this CNS14185 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14185
CNS Standard English Title Method of test for toughness and tenacity of bituminous materials
CNS Standard Chinese Title 瀝青材料韌性及極限張應力試驗法
CNS Standard Classified No. K61049 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/11/1998 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 5
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)