CNS 14531 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14531
Classified No. A1065
Method of test for description and identification of soils
土壤描述及判定法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14531" standard !
1. If you only need this CNS14531 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14531
CNS Standard English Title Method of test for description and identification of soils
CNS Standard Chinese Title 土壤描述及判定法
CNS Standard Classified No. A1065 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:06/08/2001 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 14
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)