CNS 14580 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14580
Classified No. D3203
Method of test for passenger car frontal collision
小客車之前面碰撞試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14580" standard !
1. If you only need this CNS14580 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14580
CNS Standard English Title Method of test for passenger car frontal collision
CNS Standard Chinese Title 小客車之前面碰撞試驗法
CNS Standard Classified No. D3203 - Automotive & Aircraft Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:07/16/2009 Confirmed date:11/12/2020
Chinese Version Pages 27
English Version Translate after your order
Translation Time About 5-20 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)