CNS 14794 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14794
Classified No. A3394
Method of test for length change of hydraulic-cement mortars exposed to a sulfate solution
水硬性水泥砂漿棒暴露於硫酸鹽溶液中之長度變化試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14794" standard !
1. If you only need this CNS14794 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14794
CNS Standard Classified No. A3394 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:11/18/2003 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 6
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)