CNS 14841 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14841
Classified No. A3399
Method of test for flowability of self-compacting concrete (Funnel method)
自充填混凝土流下性試驗法(漏斗法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14841" standard !
1. If you only need this CNS14841 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14841
CNS Standard Chinese Title 自充填混凝土流下性試驗法(漏斗法)
CNS Standard Classified No. A3399 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/14/2014 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 8
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)