CNS 14842 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14842
Classified No. A3400
Method of test for slump flow of high flowing concrete
高流動性混凝土坍流度試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14842" standard !
1. If you only need this CNS14842 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14842
CNS Standard English Title Method of test for slump flow of high flowing concrete
CNS Standard Chinese Title 高流動性混凝土坍流度試驗法
CNS Standard Classified No. A3400 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:07/22/2004 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 4
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)