CNS 14906 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14906
Classified No. K61111
Method of test for acid number of petroleum products by potentiometric titration
石油產品酸價試驗法(電位滴定法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14906" standard !
1. If you only need this CNS14906 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14906
CNS Standard Chinese Title 石油產品酸價試驗法(電位滴定法)
CNS Standard Classified No. K61111 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:03/25/2005 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 11
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)