CNS 15059 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS15059
Classified No. K61135
中質石油餾分-分離脂肪酸甲酯及其組成測定法(液相層析法/氣相層析法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 15059" standard !
1. If you only need this CNS15059 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 15059
CNS Standard Classified No. K61135 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:01/18/2007 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 5
  • CNS 1218:2017
  • Method of test for distillation of petroleum products and liquid fuels at atmospheric pressure
  • Liquid-in-glass thermometers for testing of petroleum products
  • Rubber hoses and hose assemblies for liquefied petroleum gas (LPG) in the liquid or gaseous phase and natural gas up to 25 bar (2.5 MPa)
  • CNS 15059:2019
  • Liquid petroleum products determination of contamination in middle distillates