CNS 15238 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS15238
Classified No. P3141
Method of test for roughness in paper and board(Print–surf method)
紙及紙板表面粗糙度試驗法(Print-surf法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 15238" standard !
1. If you only need this CNS15238 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 15238
CNS Standard English Title Method of test for roughness in paper and board(Print–surf method)
CNS Standard Chinese Title 紙及紙板表面粗糙度試驗法(Print-surf法)
CNS Standard Classified No. P3141 - Pulp & PaperIndustry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/29/2008 Confirmed date:11/05/2019
Chinese Version Pages 10
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)