CNS 15287 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS15287
Classified No. A3416
Method of test for hydraulic activity of ground slag by reaction with alkali
水淬高爐爐碴粉與鹼反應之水硬活性試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 15287" standard !
1. If you only need this CNS15287 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 15287
CNS Standard Chinese Title 水淬高爐爐碴粉與鹼反應之水硬活性試驗法
CNS Standard Classified No. A3416 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:10/21/2009 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 4
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)