CNS 62930 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS62930
Classified No. C2188
Electric cables for photovoltaic systems with a voltage rating of 1.5 kV DC
額定電壓直流1.5 kV太陽光電系統用電纜
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 62930" standard !
1. If you only need this CNS62930 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 62930
CNS Standard English Title Electric cables for photovoltaic systems with a voltage rating of 1.5 kV DC
CNS Standard Chinese Title 額定電壓直流1.5 kV太陽光電系統用電纜
CNS Standard Classified No. C2188 - Electrical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:01/15/2021
Chinese Version Pages 25
English Version Translate after your order
Translation Time About 5-20 Work Days
  • CNS 2607:2021
  • Coated steel conduits for electrical wires and cables
  • Galvanized steel conduits for electrical wires and cables
  • Method of Test for Vinyl Chloride Resin Compound (for Electrical Wires and Cables)
  • Wax Coated Nylon Band for Electric Wire and Cables
  • Tests on electric and optical fibre cables under fire conditions − Part 1-2: Test for vertical flame propagation for a single insulated wire or cable − Procedure for 1 kW pre-mixed flame