CNS 11272 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11272
Classified No. R3122
Method of Test for Density of Hydraulic Cement
水硬性水泥密度試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11272" standard !
1. If you only need this CNS11272 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11272
CNS Standard English Title Method of Test for Density of Hydraulic Cement
CNS Standard Chinese Title 水硬性水泥密度試驗法
CNS Standard Classified No. R3122 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:05/18/1985 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 2
How to pay by credit or debit card?
  • Relational CNS standards of CNS 11272     Keyword: Method Test Density Hydraulic Cement ...
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)