CNS 13024 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13024
Classified No. K6990
Method of Test for Glass-Fiber-Reinforced Plastic Panel Water Tank
玻璃纖維強化塑膠嵌板組合式儲水槽檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13024" standard !
1. If you only need this CNS13024 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13024
CNS Standard English Title Method of Test for Glass-Fiber-Reinforced Plastic Panel Water Tank
CNS Standard Chinese Title 玻璃纖維強化塑膠嵌板組合式儲水槽檢驗法
CNS Standard Classified No. K6990 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:05/23/1996 Confirmed date:09/15/2017
Chinese Version Pages 8
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)