CNS 13970 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13970
Classified No. A3365
鋼骨構造用噴附式防火被覆材料石棉含量試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13970" standard !
1. If you only need this CNS13970 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13970
CNS Standard Chinese Title 鋼骨構造用噴附式防火被覆材料石棉含量試驗法
CNS Standard Classified No. A3365 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:11/29/1997 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 7
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)