CNS 14314 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14314
Classified No. R3199
Method of test for particle density of fine ceramic powder
精密陶瓷粉末粒子密度測定法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14314" standard !
1. If you only need this CNS14314 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14314
CNS Standard English Title Method of test for particle density of fine ceramic powder
CNS Standard Chinese Title 精密陶瓷粉末粒子密度測定法
CNS Standard Classified No. R3199 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:06/28/1999 Confirmed date:09/04/2020
Chinese Version Pages 7
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)