CNS 14791 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS14791
Classified No. A3391
Method of test for degradation of fine aggregate due to attrition
細粒料磨損試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 14791" standard !
1. If you only need this CNS14791 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 14791
CNS Standard English Title Method of test for degradation of fine aggregate due to attrition
CNS Standard Chinese Title 細粒料磨損試驗法
CNS Standard Classified No. A3391 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:11/18/2003 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 4
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)