CNS 15048 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS15048
Classified No. A3406
Method of test for combustibility for building materials - Full scale room test
建築材料耐燃性試驗法-全尺度燃燒試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 15048" standard !
1. If you only need this CNS15048 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 15048
CNS Standard Chinese Title 建築材料耐燃性試驗法-全尺度燃燒試驗法
CNS Standard Classified No. A3406 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:01/18/2007 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 12
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)