CNS 15476 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS15476
Classified No. A3429
Method of test for density of semi-solid bituminous materials (Pycnometer method)
半固態瀝青材料密度試驗法(比重瓶法)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 15476" standard !
1. If you only need this CNS15476 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 15476
CNS Standard Chinese Title 半固態瀝青材料密度試驗法(比重瓶法)
CNS Standard Classified No. A3429 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:05/26/2011 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 11
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)